Naše řešení pro ekonomiku 
Piráti usilují o co nejrychlejší efektivní pomoc všem postiženým skupinám obyvatel. Soustředíme se zejména na pomoc lidem, na které vláda zapomíná a na pomoc živnostníkům, za které nekopou žádné svazy asociace a jiné profesní organizace.
Mikuláš Ferjenčík, poslanec Parlamentu České republiky

Ekonomické úlevy dle návrhu Pirátů
Současná situace má již teď znatelné dopady na ekonomiku ČR , a to jak na firmy tak jednotlivce. Lze předpokládat nutnost masivních investic do ekonomiky ze strany státu. V tuto chvíli je však namístě řešit především úlevy na straně firem a soukromníků.
Předvídatelnost a jistota vládních kroků - milníky dalšího postupu
- Ekonomická aktivita byla v minulých třech týdnech v České republice naprosto zmražena. - Tento stav není dlouhodobě udržitelný.
- Vláda musí představit další kroky, dílčí milníky, na základě kterých bude rámcově postupovat a případně na základě jakých parametrů bude uvolňovat současná omezení.
- Nepožadujeme detailní jízdní řád, ale elementární předvídatelnost a jistotu v krocích, které mohou živnostníci, podnikatelé ale i zaměstnanci v dalších týdnech a měsících očekávat.
Nezapomenout na nejohroženější skupiny - plošná podpora jako možné řešení
- V situaci plošně utlumené ekonomické aktivity by měla přijít dostatečně rychlá, jednoduše administrovatelná, předvídatelná a spravedlivá pomoc ze strany státu, která nevynechá žádnou z dílčích skupin obyvatel.
- Současné dávkové a jiné systémy nepovažujeme za dostatečné
- Části populace může skrze současně nastavené a představené rámce propadnout, právě z důvodu nedostatečného parametrického nastavení.
- Z těchto důvodů jsme navrhli a představili základní parametry plošné akutní pomoci fyzickým osobám - tedy zvýšit a umožnit předčasnou výplatu daňové slevy na poplatníka jako rychlou a efektivní pomoc, která pomůže přestát období epidemie. ([Komentář Tomáše Martínka](https://www.google.com/url?q=https://www.piratskelisty.cz/clanek-3003-tomas-martinek-zvyseni-danove-slevy-na-poplatnika-a-jeji-predcasne-vyplaceni-pomuze-obcanum-ekonomicky-ustat-obdobi-epidemie&sa=D&ust=1586788455946000))
Odvodová povinnost OSVČ - odpustit živnostníkům část nákladů ⇒ HOTOVO
- Každý živnostník i ten který nevydělá musí nyní platit minimální odvody, resp. zálohy každý měsíc v pevně stanovené výši. Živnostníci budou muset sáhnout do rezerv, které nemají nebo je použijí na chod vlastních domácností. Důvod proč nemají teď příjmy je způsoben vyšší mocí + krizovými nástroji státu, kterými chráníme veřejné zdraví, nikoliv jejich nezdar v podnikání ⇒ odpustit OSVČ povinné zálohy na soc-zab a zdrav-poj za dobu trvání nouzového stavu.
- ⇒ HOTOVO, bohužel byly opomenuty osoby bez zdanitelných příjmů, které povinně musí odvádět zdravotní pojištění; ve sněmovně jsme je navrhovali zahrnout, vládní koalice to zamítla
Ošetřovné pro OSVČ ⇒ HOTOVO
- OSVČ na rozdíl o zaměstnanaců v současně nastaveném systému/zákoně nemají právo na tzv. ošetřovné.
- Řešením by bylo zavedení nové nepojistné dávky pro OSVČ, která by měla denní dávku v době trvání ošetřovného.
Úvěry a záruční programy Českomoravské záruční a rozvojové banky
- Vláda představila a schválila několik propramů překlenovací provozních úvěrů administrované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (banka MPO).
Úvěrový program COVID1 poskytnul bezúročné úvěry s odkladem splátek na 1 rok a dobou splácení až další 2 roky. Problém však byla jeho nízká alokace, ve spojení s vysokou minimální výší úvěry a neskutečně silný institut ručení - podepsání bianco směnky s avalem, která poskytuje věřiteli ohromnou sílu nad dlužníkem.
Záruční program COVID2 poskytnul státní záruky a kompenzaci úroků nad úvěry komerčních bank. Jeho alokace byla vyčerpána v prvním dni od spuštění. Největší problém bylo vynechání Pražských podnikatelů v důsledku návaznosti na Evropské strukturální fondy.
Kurz-arbeit (částečná nezaměstnanost z důvodu nízkého odbytu - snaha udržet místa)
- Nad rámec postupu skrze § 115 zákona o zaměstnanosti byl představen cílený program zaměstnanosti nazvaný Antivirus na základě § 120 zákona o zaměstnanosti.
Program Antivirus je ale schválen jak program krátkodobý a nezakládá právní jistotu a předvídatelnost do dalších měsíců.
Právě předvídatelnost a kontinuita vládních kroků je minimálním standardem ve vyspělých zemí
- V současnosti je možnost postupovat podle § 115 zákona o zaměstnanosti - ten ale vyžaduje smlouvu mezi zaměstnavatelem a úřadem práce, která je podmíněna souhlasem Vlády.
Nadto příspěvek na jednoho zaměstnance je nízký - pouze 0,125 násobek průměrné mzdy (cca 4250 Kč).
- Naším požadavkem je upravit tento instrument co se týče úrovně byrokracie (snížit) + a změnit parametr podpory, tak aby byl v případě potřeby rychle mobilizovatelný a po vzoru německé modelu byla založena jistá tradice tohoto nástroje.
Nemocenská u lidí v karanténě
- Náklad na nemocenskou dnes kryje v prvních 14 dnech nemoci, resp. karantény zaměstnavatel.
- Ve vládou schváleném programu Antivirus je poměrná část (80%) náhrady mzdy proplácena státem.
Program Antivirus je ale schválen jak program krátkodobý a nezakládá právní jistotu a předvídatelnost do dalších měsíců.
Náhrada mzdy za dobu karantény jednotlivých zaměstnanců musí být proplácena státem i v dlouhodobém horizontu
- Zaměstnavatelé tak mohou své zaměstnance od čerpání karantény až odrazovat.
- Chceme všechny povinně motivovat k tomu, aby byla pravidla pro ochranu veřejného zdraví dodržovat a nikdo na tom “netratil”. Jak zaměstnanci tak zaměstnavatelé → stát by měl převzít náklady na nemocenskou v případě karantény již od 1. dne nemoci.
Podpora práce na dálku
- Umožnění práce na dálku ve veřejné sféře včetně zastupitelů (možnost jednání výborů měst vzdáleně, hlasování per rollam například po e-mailu).
- Snížit pohyb lidí na úřadech (podpořit zřízení datových schránek - novela MOJE daně odstraňuje povinnost používat na vše zřízené datové schránky).
- Zvážit dočasné umožnění práce z domu i u prací, kde to jinak neumožňují bezpečnostní a jiné pracovní předpisy a zákony.
- Umožnit zaměstnancům pracovní volno na zvyšování kvalifikace například pomocí online kurzů.
Co prosazují Piráti:
Předvídatelnost a jistota vládních kroků - milníky dalšího postupu |
Nezapomenout na nejohroženější skupiny |
Odpustit OSVČ bez příjmů povinné odvody ⇒ HOTOVO |
Prodloužit ošetřovné a rozšířit ho i na OSVČ ⇒ HOTOVO |
Podpořit kurzarbeit – zvýšit podíl státu na mzdových nákladech a zjednodušit byrokracii ⇒ HOTOVO (částečně) |
Odlehčit zaměstnavatelům v zasažených odvětvích odpuštěním sociálních a daňových odvodů z práce za zaměstnance |
Poskytovat bezúročné půjčky i v menším objemu, než 500 000 Kč |
Nemocenskou za lidi v karanténě musí hradit stát ze 100% i nad rámec programu antivirus |
Články k tématu:
- 12.06.2020 - Pandemie jako poučení i šance do budoucna? Šéf Pirátů Bartoš a předseda STAN Rakušan debatovali s ekonomem krizového štábu Filipem Matějkou
- 15.04.2020 - Piráti vyhodnotili 350 podnětů týkajících se podezřelých e-shopů s rouškami a respirátory. Podávají trestní oznámení
- 07.04.2020 - Komentář Mikuláše Ferjenčíka: Vládní poslanci se postavili zády k pracovníkům na dohodu
- 06.04.2020 - Komentář Ivana Bartoše: Podpořme všechny pracující, nikdo nesmí padnout na dno
- 01.04.2020 - Markéta Gregorová: Jak je to s těmi penězi od EU proti koronaviru?
- 27.03.2020 - Komentář Jakuba Michálka: Vláda by měla zvážit náhradu škody podnikatelům podle vzorečku a napravit právní přešlapy v opatřeních
- 27.03.2020 - Piráti v Evropském parlamentu podpořili návrh na okamžitou pomoc proti koronavirové pandemii
- 24.03.2020 - Ministerstva částečně vyslyšela ekonomické návrhy Pirátů, o dalších úlevách pro občany budou jednat odpoledne
- 20.03.2020 - Piráti spustili web s informačním rozcestníkem a vlastními návrhy opatření v období epidemie
- 12.03.2020 - Martínek: Děkuji prezidiu České bankovní asociace, které vyslyšelo moji žádost ohledně možnosti odkladu splátek vzhledem ke koronavirové nákaze
- 11.03.2020 - Tomáš Martínek žádá ČBA, aby její členové zmírnili pravidla splácení hypoték a jiných úvěrů vzhledem k opatřením ke koronavirové nákaze